- Tenerife a Kanári-szigetek 8 szigetéből a legnagyobb. A többi sziget: Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Graciosa, La Gomera, La Palma, El Hiero.
- Budapesttől Tenerife 5 óra 10 perc körül van repülővel (Wizzair, Ryanair), 3700 kilométerre.
Kb. olyan messze, mint Dubai, Mekka, Nigéria, Afganisztán, Grönland.
Tenerifétől kb. budapestnyi távolságra vannak Brazilia vagy Kanada partjai, vagy épp az egyenlítő.
Érdekes: a Teide 3718 méter magas, Tenerife fővárosa (Santa Cruz) és Budapest 3718 km távolságra van egymástól.
- Tenerife mérete, 3 Balaton, vagy Pest megyének az 1/3 része, 2034 km2, mégis kb. 1600 km túraútvonal található itt.
- A szigetcsoport amúgy, földrajzilag Afrikához tartozik, közigazgatásilag Spanyolországhoz, de autonóm közösség, vagyis önálló kormányzattal, jogrendszerrel és vámszabályozással bír.
- Tenerifének és Skóciának is Szent András a védőszentje, így a zászlajuk is tökegyforma, vagyis kék alapon a a fehér András kereszt. A Kanári-szigetek zászlójának 3 színe szintén Teneriféhez köthető, ugyanis a kék az óceán, a sárga a nap, a fehér pedig a havas Teidét szimbolizálja.
- A sziget nevének jelentése „fehér” (teni) „hegy” (ife), ami a La Palmaiaktól származik és a spanyolok tettek egy „r” betűt a szavak közé. Az egyik itteni őslakos király neve is „Tinerfe” volt, ami némileg bonyolítja a dolgot. Ahogy a Kanári -szigetek (első sorban Gran Canaria) alapvetően a kutyákról kapta a nevét a rómaiaktól, majd később a Kanári madár a szigetekről. Elég kaotikus ez is.
- A helyi embereket hívjuk „kanárióknak”, akik kedvesek (kivéve egy-két pincért) és megszokták az idegeneket, örömmel segítenek és mindig kiabálva beszélnek.
- A helyiek felfogása szerint nem kell ráfeszülni a dolgokra. “A jó elég, nem kell a tökéletes”.
Az alapvető felfogásuk szerint az a legfontosabb, hogy megéljük és élvezzük az életet. Együnk jókat, beszélgessünk a barátainkkal, táncoljunk és legyünk hálásak, hogy süt a nap és ilyen szép helyen élhetünk. - Itt nem a péntek 13-at, hanem a kedd 13-at tartják szerencsétlen napnak a helyiek.
- Tenerifén egész évben strandidő van és lehet fürödni. részletesen az időjárásról
Az időjárás előrejelzések nem sokat érnek, mivel ezen a kis szigeten 18 mikroklíma van így képtelenség általánosítani az időjárásról. Az biztos, hogy tavaszias jó idő van állandóan, télen éjjel is 21 fok a jellemző. Könnyedén kivitelezhető, hogy az óceánban fürdesz, majd 30 perc múlva a hegyekben hógolyózol. - Tenerifén semmilyen veszélyes állat nem él. Jellemzően kecskék, muflonok, nyulak, gyíkok és méhek találhatók. Vannak részek ahol teljesen egyedi növény és állatfajok élnek, az Anaga hegységben található Macizo de Anaga bioszféra rezervátum, a sziget legrégebbi pontja és ahol az elszigeteltségnek köszönhetően az 5 millió évvel ezelőtti növényzet szinte változatlan formában található meg.
- Fő turisztikai célpontok: Teide, Loro Park, Siam Park, Los Gigantes, Masca, Icod, Garachico.
Ezek kb. 4 napra elegendő programot jelentenek, de ha minket kérdezel, még 5 napra elég látnivalót tudunk javasolni. - A Kanári-szigeteken 1 órával kevesebb van Budapesthez képest és mivel az arányos időzónák túlsó szélein helyezkedik el Magyarország és Tenerife (meg persze délebbre is), így simán előfordul télen, hogy otthon 16:00-kor már sötét van, itt pedig magyar idő szerint még 19:00-kor is süt a nap.
- Itt az Áfa 7%, ingyenes az autópálya, a parkolás, (helyieknek a tömegközlekedés), legálisan lehet füvezni (keretek között) és 0,05% alkoholszinttel is lehet vezetni.
- A helyi ételeket kínáló kis éttermek neve Guachinche (Guacsincse), a kocsmák neve Chiringito (Csiringító). A ropa veja, a queso asado és a chuleton mellett érdemes az éttermekben a helyi specialátsokat is kipróbálni.
- Tenerifén kb 960.000. ember él (a teljes szigetcsoporton kb. 2 millió), de nagyon sok az itt telelő európai, aki saját ingatlannal rendelkezik és csak pár hónapig él itt, vagy rendszeresen jön, megy.
- A turizmus 50 éve szinte folyamatos szezonként működik. Jelenleg évente kb. 8-9 millió turista érkezik a szigetre, amiből kb. 4 millió a Teidéhez fel is kirándul, így ez Európa leglátogatottabb Nemzeti Parkja.
- A Teide Spanyolország és az Atlanti-óceán legmagasabb pontja és a világ harmadik legmagasabb vulkánja a tengerfenéktől számítva.
- A világ top3 csillagvizsgáló obszervatóriuma közül az egyik itt található a Teide Nemzeti Park mellett. (A másik kettő Chileben és Hawaii-on) De a magyar csillagles programunk is szuper élmény.
- A szigeten ha körbe akarnál autózni, akkor az durván 220km (nem végig a parton), amiből 170 km autópálya, vagy gyors út. A többi szerpentines főút. Készül egy 5 km hosszú alagút, ami nagyban megrövidíti majd az észak felé vezető főutat.
- Shakespeare kedvenc bora Tenerifei bor volt, két művében is ír a helyi borokról: a IV. Henrikben és a Windsor boldog feleségeiben. Állítólag hordószámra vitette Angliába.
Agatha Christie is ihletforrásként „alkalmazta”, az egész sziget tájaival együtt és ide járt töltődni. - Kolumbusz Kristóf 1492-ben a szomszéd szigetekről Gran Canariáról, aztán szeptember 6-án La Gomeráról indult a nyugati vizek felfedezésére, majd 36 nappal később elérte a Bahama-szigeteket. Az ő első útjának és az áramlatoknak köszönhetően ez lett a fő útvonal Amerika felé, ami jelentősen fokozta Tenerife szerepét és hatását a tengerentúli fejlődésre.
- A Kanári-szigetek szorosan kötődik a Latin-Amerikai országokhoz, hiszen az elmúlt 500 évben sokan vándoroltak ki és vitték a szokásokat, építészetet, vagy például a kanárió nyelvjárást, ami sokkal közelebb áll a latin amerikai spanyolhoz, mint a Spanyol spanyolhoz.
- A sziget régi fővárosa, La Laguna utcaképe nagyon hasonlít Havanna, Kolumbia, Venezuela, Costa Rica bizonyos városrészeihez, ugyanis azt az építészt aki La Lagunát tervezte, formálta, feltették egy hajóra, hogy akkor az amerikai földrészen is tervezzen hasonló városokat.
- A fővárosban, Santa Cruzban van minden februárban a Riói karnevál őse, ami már „csak” a második legnagyobb karnevál. Az 1 hónapos fesztivál alatt több olyan bulinap is van, amikor a karneváli menetek, dobosok, táncosok mellett 300-400 ezer ember bulizik az utcákon mindenféle őrült jelmezekben. Hihetetlen élmény.
- A spanyol hódítást megelőzően itt élő őslakosok, a „Guancsok”, akik származása a mai napig rejtély a régészek számára. Nem tudják biztosan, hogy honnan érkezett népcsoport volt, hiszen genetikájukban van berber vér, ám mégis európai vonásaik voltak, így a kutatások alapján nem kizárt a viking, a kelta, vagy a baszk vérvonal sem.
- Santa Cruz és a Gran Canáriai Las Palmas 4 évenként felváltva birtokolja a „Kanári-szigetek fővárosa” címet.
- Spanyolországban elsőként itt a Kanári kormány szüntette meg a bikaviadalokat már 1991-ben.
- Barranconak nevezik a kanyonokat, szurdokokat, amik lehetnek 3 méter vagy 300 méter mélyek. Tenerifén kb. 2000 db ilyen hasadék jött létre a vulkanikus tevékenység, vagy az erózió következtében. A nevezetes szakadékok közé tartozik Masca, Ruiz, Güímar, Infierno.
- Tenerifén van Európa legnagyobb lávaalagútja (a világon a hatodik)
- Óriási itt a sportélet. Télen megszámlálhatatlan sportágból érkeznek top versenyzők. Akár focicsapatokat (Chelsea, Bayern München, stb) a bringásokat, triatlonosokat vesszük, de például Hosszú Katinka, vagy Milák Kristóf is rendszeresen járt ide edzőtáborozni. Vannak még rally és Ironman versenyek is.
- Tenerifén 9 golfklub található, a sziget különböző pontjain.
- Kismillió film forgott itt és a Netflix, vagy HBO produkciók folyamatosan érkeznek a változatos helyszínek miatt, ezáltal elég sok világsztár is megfordul itt, akik aztán előszeretettel jönnek vissza privát nyaralásokra is.